vstúpiť do eshopu
Ozdobte sa! Brošne sú opäť moderné..

História brošní

prve-brosneS príchodom prvého oblečenia, ktoré sa skladalo len z kusov zvieracej kože alebo látky, prišla potreba spojiť tieto kusy dohromady. Túto funkciu mali brošne. Prvé brošne boli spočiatku len jednoduché ihlice a spony, napr. z kostí až neskôr sa vyrábali z rôznych kovov. Brošňa sa objavuje už v dobe bronzovej a patrí pravdepodobne k najstaršiemu typu šperku. V tej dobe ju nosili nielen ale aj muži, a tak to trvalo veľmi dlhú dobu.

Veľkú obľubu mali aj v starovekom Grécku a Ríme, kde patrili k obľúbeným šperkom, nakoľko plnili aj dôležitú funkciu, a síce zopínali kusy látky, zväčša na pleci. V tej dobe sa brošňa nazývala fibula a podľa rôznych typov, ktoré boli pre daný národ typické, dokážu dnes archeológovia povedať, k akému obdobiu sa daná brošňa viaže. Rovnako sa môžu niečo dozvedieť aj o jej nositeľovi, keďže bohatí ľudia nosili brošne zdobené drahými kameňmi a polodrahokamami s ornamentami a inými ozdobami, roľníci a vojaci nosili len jednoduché brošne bez zdobenia.

Brošne z obdobia stredoveku veľmi nezmenili svoj vzhľad, avšak postupne menili svoju funkciu. Z praktickej, kedy brošňa spájala kusy látky na dekoračnú. Preferovali sa brošne v tvare zvierat, krížov a iných spirituálnych tvarov.

brosna-historia

V období renesancie sa brošne takmer prestali používať kvôli úplne radikálnej zmene módy. Ľudia ich už viac nepotrebovali. Ale v 19. storočí sa do módy opäť vrátili, tentoraz už len ako módny doplnok, ktorý má čisto dekoračnú funkciu. Nosili sa na šatoch alebo na blúzke pod golierom a boli kruhového alebo oválneho tvaru najčastejšie zdobené perlami, prípadne inými kameňmi.

Za zmienku stojí určite viktoriánske obdobie v Anglicku, kde sa brošne nosili najmä na znamenie smútku. Obvyklé bolo, že brošňu nosili vdovy alebo ženy, ktoré stratili niekoho blízkeho, a to pod krkom, pripnutú na vysokom golieri čiernych šiat, ktoré boli vtedy v móde. Na brošni bol obvykle vyobrazený zosnulý a zvykom bolo, že do brošne boli zakomponované aj vlasy zosnulé. Niekedy boli vpletené na druhú strany brošne. Takúto brošňu nosila aj samotná kráľovná Viktória, potom čo zomrel jej manžel princ Albert. V brošni boli schované aj prameň princových vlasov.

Štyridsiate roky 20. storočia brošniam taktiež priali. Nosili sa na svetríkoch, šatách, aj kostýmoch a kabátoch.

Od tej doby prešli brošne rôznymi zmenami dizajnu. V súčasnosti nájdete v obchodoch rôzne tvary a veľkosti brošní, vyrobených z rôznych materiálov. A ich použitie a nosenie na šatoch je naozaj všestranné. Veľkej obľube sa dnes tešia brošne so Swarovski krištáľmi, perlami a jeleními motívmi.

Zobraz viac